piątek, 23 września 2016

Przed powrotem do Włoch         Zapraszam na spacer po WiedniuWiedeń - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem.

Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pod koniec XVIII wieku tworzyli tu najsłynniejsi kompozytorzy nie tylko tamtych czasów, czego dowodem jest określenie klasycy wiedeńscy, są tak wspólnie określani Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven.
Belweder został wzniesiony przez Johanna Lukasa von Hildebrandta jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Dolny Pałac, w którym znalazły się pomieszczenia mieszkalne, stanął u stóp wzgórza, skąd tarasowymi ogrodami idzie się na jego szczyt, do reprezentacyjnego Górnego Pałacu. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea.


Katedra św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijaństwa, to samo centrum i serce Wiednia. Stoi na tym miejscu od ponad 800 lat, choć uległa w tym czasie licznym przebudowom. Dominuje w niej jednak styl późnogotycki. Najstarsze fragmenty świątyni to Brama Olbrzymów i Wieże Pogańskie, pozostałe po romańskim kościele z XIII w. Katedra, zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w dawnym kształcie wysiłkiem całego narodu. W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.
                                    Znalazł się i akcent Polski
To była  podróż która pozostawiła mi niezapomniane wspomnienia:)

18 komentarzy:

 1. Jutka, ale Ty szalejesz! Piekna podróż, a kiedy do Włoch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana ja we Włoszech byłam przed Wiedniem:) Tylko nie pokazałam jeszcze wszystkiego z tej podróży, która mi pozwoliła zwiedzić bardzo dużo. Zamieszczę to w następnych postach. No i chyba muszę poszerzyć tytuł swojego bloga:)
   Dzięki za odwiedziny .

   Usuń
 2. Super :) ale pozwiedzałaś. Piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak Ewuniu ten rok był u mnie bardzo bogaty w podróże.
   Pozdrawiam , dziękując.

   Usuń
 3. ...ależ pięknie migawki!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jutko :) ale z Ciebie niezła podróżniczka! Piękne miejsca, piękne zdjęcia, wspaniała wyprawa i zapewne wspaniałe wspomnienia!!! A ja już też bym chciała coś związanego ze sznurkiem...:) idzie zima to i są szanse, ze coś się pojawi:)))
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest tak ,że zapomniałam o sznurkach:) Prawda, że wojaże nie pozostawiają mi zbytnio czasu na zajęcie się nimi.
   Ponad to jeżeli coś zrobię to są to rzeczy podobne do tych które już kiedyś pokazywałam.
   Ale masz Kochana rację z tą zimą i co za tym idzie czasem poświęconym przeze mnie sznureczkom.
   Dziękuje pięknie i również posyłam moc serdeczności z pozdrowieniami:)

   Usuń
 5. Widzę, że połknęłaś bakcyla podróżowania i bardzo dobrze.Świat jest taki piękny. Marzy mi się odświeżenie wspomnień z Wiednia. Cudowna jest Twoja relacja. Bardzo za nią dziękuję.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak pozostaje mi się Kochana tylko z Tobą zgodzić. Świat jest cudowny:)
   Na wizytę w Wiedniu namawiam. Chociaż mnie w samym Wiedniu brakuje (poza parkami) zieleni.
   Dziękuję i również serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 6. Witaj Juto.
  Piękne zdjęcia. Dzięki za przypomnienie:))Byłam we Wiedniu, zrobił na mnie wielkie wrażenie.Pozdrawiam serdecznie i czekam na relacje z Włoch:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i pięknie dziękuję za odwiedziny:)Na mnie również Wiedeń wywarł pozytywne wrażenie.

   Usuń
 7. piękny jest Wiedeń... niestety znam go tylko z fotografii
  dziękuję za wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie tylko przeplatasz sznurkami jak widac, mozna i podrozami te sznurki przeplatac. Wieden ladnie przedstawilas, architektonicznie i tak troche pokazujac zycie uliczne , przechodniow, tak lubie!Sliczne jest to zdjecie z koronka metaloplastyki w bramie, takze to z dachowkami katedry i malym okienkiem...fajny jest ten kolorowy tramwaj...dzieki za te relacje! sciskam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Kochana od tego przeplatania mam trochę zawirowań w głowie. Myślę ,że okres zimowy pozwoli mi na uporządkowanie tych wszystkich fantastycznych przygód.
   Również uściski posyłam

   Usuń
 9. Widzę , że miasto zachwyca widokami - piękne :)
  Zazdroszczę takiej wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie za odwiedziny. Wiesz żartuje sobie nieraz ,że sama sobie zazdroszczę tego co zwłaszcza w tym przemijającym pomału roku udało mi się zobaczyć.

   Usuń